A szinte végig patakok, sziklák között, erdőben haladó útvonal az ország egyik rejtett kincse. Útközben még az is kiderült, hogy honnan ered a "járgány" szavunk.
A szállásom Komlón volt, így itt is szétnéztem kicsit előző nap. A Nagy Apartmanban volt a szállásom. Reggel busszal mentem ki Zobákpusztára. A kék visszafelé indult a buszmegállóból, az utolsó háznál a jobbról felfelé érkező aszfaltútra, majd onnan rögtön le, be a fák közé, a kék és a sárga kereszt közös szakaszára. Egy ponton a sárga kereszt egyenesben maradva kimegy az autóút felé, itt a kék balra tart.
Széles ösvény vitt végig egy elnyúló réten.
Már itt is van egy kis patakpart, és ez így is maradt hosszú kilométereken át. (Ezt a szakaszt ezért érdemes nem egy esős időszak után megcsinálni.)
A jelzés kitért az aszfaltútra, de csak rövid időre. Egy kőzúzalékkal burkolt parkoló és egy korlát után, egy KRESZ táblánál jobbra elhagytam az autóforgalmat.
Innen egészen a Pusztabánya feletti zöld jelzésig fogkozottan védett természeti terület következett, végig patakok mentén. A Hidasi-völgyben a Mecseki bányász emlékút fekete kalapácsai is elkísértek.
A sárga kereszt jelzés becsatlakozása után nem sokkal jól jelzett ponton kellett jobbra pár lépést letérni, hogy megnézhessem azt a pontot, ahol az egyik ér kis vize egy növényekkel sűrűn benőtt sziklán csurdogál le - ez a Csurgó. A valóságban érdekesebb, fotón valahogy csak egy nagy bozótnak tűnik az egész...
A sárga kereszttől hamarosan el is búcsúzhattam, a kék ez után még kilométereken át ment a Hidasi-völgyben a patak mentén, keskeny ösvényen. Nagyon szép szakasz volt ez is, a piros kör jelzésnél már némi sziklás vízesés is akadt.
A Wein György-forrás kifolyójából sajnos nem jött víz, de a tövében álló hatalmas fa miatt megérte a pár lépésnyi kitérő.
A forrás után újabb tisztás következett, bár itt sem távolodtam el nagyon a pataktól. A kéktúrás tábla szerint ez a Betyár-forrási letérő.
Itt a zöld kereszt jelzés keresztezte a kéket. Innen már csak pár perc volt kiérni egy újabb aszfaltútra. Itt jobbra egy híd látható, rajta zöld jelzéssel, a kék pedig balra tér az aszfaltútra, oldalt erdőirtás után lassan éledező erdővel. Csak két kanyarulatnyit kell menni a gyéren, de autók által is járt úton, és a kék egy jól kijelzett ponton kitér jobbra.
Innen egy ideig még a patak partján haladt az út, majd egy ponton balra kiágazva határozott emelkedésbe kezdett. Némi cikk-cakkozással, de határozott emelkedéssel vitt fel egy fenti aszfaltútig, ahol a kék kereszt jelzés is becsatlakozott. A kéktúrás tábla szerint ez a "Lakkeri-fenyves", de fenyvest ne keress már a 468 méter magas ponton.
Az aszfaltúton jó tempóban tudtam haladni, egészen a zöld háromszög jelzés eléréséig.
Egy ponton balra néhány autó parkolásához elegendő placc bukkant fel egy "Cigány-hegyi letérő" feliratú kéktúrás táblával és egy masszív piros sorompóval. Az erre felfestett zöld háromszög jelzésre érdemes volt kitérni, ez vitt fel egy köves földúton a Cigány-hegy tetejére, a kilátóhoz, ahonnan szép kilátás nyílt: a Zengő radarja mellett a távolban a Misina tévétornya is felbukkant a körpanorámában.
A kilátó alsó szintje fedett, akár bivakolni is lehet itt egyet. Az 1980-ban emelet kilátót 2007-ben felújították és meg is magasították.
A zöld háromszögön visszatértem a kékre, és leereszkedtem Kisújbányára bélyegezni és szétnézni.
Sajnos Kisújbányán már minden kereskedelem megszűnt: bezárt a Klumpás Konyha és a régi kis bolt is. A házak viszont egész jó állapotúak többségükben. Fel lehet menni egy kis templomhoz is, van egy kis fedett vizeskút (nem ad vizet) és a kék jelzés feletti utcán néhány takaros porta - innen vissza is kellett jönni, mert zsákutca. A falu túlsó végében az egykori szárazmalom szerkezetét lehetett megnézni.
"A cséplés nem más, mint a gabonamagok gabonából való kiverése. Már a XV-XVI. századtól kezdve foglalkoztatta az embereket a cséplés gépesítésének kérdése, ám a cséplődob elvén működő első cséplőgép csak a XVIII. század végén jelent meg Skóciában. Magyarországi elterjedése a XIX. század második felére tehető. Ezeket a cséplőgépeket állati erővel, úgynevezett járgánnyal hozták működésbe. A járgány olyan mezőgazdasági "motor", mely áttétek (fogaskerekek) segítségével az állatok vonóerejét forgó mozgássá alakítja át és gyorsítja fel. Rendszerint 2-4 lóval hajtották meg, hozzá kapcsolódott a cséplőgép, de szecskavágót vagy darálót is működtethetett. A magok megtisztítását végző szelelők, rosták előbb külön álltak, majd később ezek is géphez kapcsolódtak. A járgányos cséplőgépek először a Dunántúl nagybirtokain terjedtek el, majd a gőzgép megjelenése után is használatban maradtak a hegyes-dombos vidékeken, valamint a 10-15 hold nagyságú parasztbirtokokon." (A helyi információs tábla szövege)
Ezután hamar kiértem a faluból, de a patak mentén továbbhaladó ösvényen haladva még számos házzal találkoztam. Hamarosan elértem egy kiépített pihenőhelyet.
Ez alatt már nagyon szép sziklákon csörgedezett le a patak, érdemes volt egyet fotózni már itt is. Kicsit arrébb egy 2019-ben felújított kereszt tövében találtam rá Dr. Péceli Endre emlékkövére. A térség egyik orvosa Rockenbauer Pállal is jó barátságot ápolt, és sokat tett Kisújbánya megmaradásáért. Innen csak pár lépés volt már a híres Ferde-vízesés / Csepegő-szikla, amely a ferdén gyűrődött sziklákon átbukdácsoló vizet jelentette.
Ezután még számos helyen lehetett leereszkedni a patakhoz egy-egy érdekesebb sziklaképződménynél, kisebb-nagyobb darab ferde vagy nem ferde sziklánál. A patak mentén haladt tovább az ösvény egészen Óbánya határáig.
A Dr. Pataki József emlékére állított kopjafánál már ismét sűrűsödni kezdtek a házak, és az ösvényekből is több alternatíva kínálkozott. A patak felduzzasztásával létrehozott kis tóban pisztrángot tenyésztenek.
Ezután sportpályák, hosszú rét jelezték a gyerektábor közelségét, a kék jelzés a lenti keskeny aszfaltút felett vezet be Óbánya házai közé. Számos házban meg is szállhatunk itt. (Pl. Pisztrángos vendégház: Müllerné Krémer Annamária, +36 (30) 965-7176 // szoba kiadó: +36 (30) 253-4924 // Csepegő Szikla vendégház: +36 (20) 9522-439) A Láblógató Lakásétterem kisebb létszámú rendezvényeken az étkeztetést is vállalja (lablogato@tolna.net, +36 (30) 167-7926).
Egészen a templomig be kell sétálni, ott van a falu központja. A templomba is be lehet kukkantani a vasrácson át, mellette tűzoltó szertár áll, ezekkel szemben pedig az egyetlen működő vendéglátóhely, a Jahn kocsma, amelynek sarkán a kéktúra bélyegzőre is rátaláltam. Ez mellett van egy kis kerámia kiállítás is. (Csak előzetes bejelentkezéssel: +36 (30) 314-3520, +36 (72) 463-494) Lejjebb az egyik ház kertjében egy mini arborétum is látogatható. (Időpont egyeztetés: +36 (30) 651-4165).
Ettem három rétest, ittam egy nagy tejeskávét, pihentettem egyet a lábam, aztán indultam is tovább, kihagyva a Belátó-kilátót.
A kéket ezután elgé hosszan az aszfaltúton vezették. Jobbra a parkoló felett egy sípályát látni, majd egy üres füves területet láttam körbekerítve, a táblája szerint ez egy fizető parkoló.
Egy kitérőt ott engedtem meg magamnak, ahol tábla és a fák tövében egy kereszt hívta fel a figyelmet a Réka-várra és Skóciai Szent Margitra. A zöld jelzés meredek emelkedővel vitt fel egy fenti platóra, ahol egy emlékkő és igen szerény falmaradványok emlékeztettek a kora középkori erődítményre.
(kép: Pazirik Kft.)
"A legenda szerint a vár neve a hun uralkodó, Attila feleségének nevére utal (Rékára), kinek férje építette a várat. Nádasd legkorábbi említése mégis II. András egy 1235-ben kiadott okiratából ismert, mint "a nádasdi Brittek földje". Egyes elképzelések szerint Edward angol herceg kaptam a várat menedékül Szent Istvántól, aki feleségül vette a király leányát. E frigyből a várban született gyermekük a későbbi skódiai királyné, Szent Margit. A legenda szerint a család Angliába való visszaköltözése után, a várban katonák állomásoztak, melyet még a törökök sem tudtak bevenni. Ostromuknak a nádasdiak vetettek véget, mikor 200 gyermeket öltöztettek kecskének. Így elhitették a török sereggel, hogy még ennyi élelmük van a falusiaknak. Innen ered a mondás: "többet ésszel, mint erővel!" (...) Margit (1045/46 - 1093) családjával együtt Skódiába menekült, ahol a királyi lakhelyen fogadták be őket. III. Malcolm király szeretettel fogadta őket, majd feleségül vette Margitot. A férje oldalán megreformálta a vallási életet, részt vett az államügyekben, segítette a szegényeket és a betegeket is. Margit 1093. november 16-án halt meg, s ünnepélyes szentté avatása 1261-ben történt. Ünnepe november 16." (A helyi információs tábla szövegéből)
A kék jelzésre visszatérve egy percig még elszórakoztattam magam egy kackiás szarvasbogárral.
Innen a kék jelzés elhagyta a többi jelzést és az aszfaltutat is, és meredek emelkedéssel vágott neki a dombnak. A vár után ez már elég fárasztó volt, de azért kibírtam. Ott értem fel, ahol az ösvény letér balra.
Pár száz méter után egy elkerített terület lezárt kapujához értem. Itt az újabb jelzések szerint jobbra kitérve kellett megkerülni a területet, a túloldali kapunál, a "Templomhegy" feliratú kéktúrás tábla tövében értem vissza az eredeti kék jelzésre. Innen szép, széles, eleinte füves földút vitt tovább, immár nagyjából szintben. Amikor kiértem egy nagy tisztásra, felmentem a kék jelzés festéssel is megfejelt vadászlesbe, ott tartottam egy húsz perces tappancs pihentetést.
Ezután nemsokára egy táblát láttam meg ott, ahol jobbról a kék kereszt jelzés csatlakozik be. Ez a jelzés itt indul és Zengővárkony felé tesz 8 kilométeres kitérőt. A túlsó vége az a pont, ahol Rockenbauer Zoltán zengővárkonyi síremléke található. Itt értem el a régi pécsi országutat, és kerültem bajba. A kék ugyanis még úgy 200 métert ezen haladtm, majd egy táblával is jelzett ponton jobbra letért róla. És ott ember magasságú csalánban és szederben veszett el, majd nekiment egy feszültség alatt álló villanypásztornak. Kopp.
Onnan visszafordulva összevissza ösvényeken, bozótokon át jutottam le végül a 6-os útig. A szállásom Mecseknádasdon volt. A La Piazza pizzériában ettem egyet, aztán kisétáltam (már megint a 6-os út...) a Bagoly Panzióba, ott szálltam meg éjszakára.
Ezt a szakaszt 2024. július 3-án jártam be. Kérlek, hogy az azóta történt módosításokról értesíts hozzászólásban. Köszönöm!